FLORIDA SENIOR GAMES STATE CHAMPIONSHIP-2012-TABLE TENNIS
SIMPSON PARK COMMUNITY CENTER
LAKELAND, FLORIDA
DECEMBER 3-4, 2012
OFFICIAL RESULTS
Men’s Singles
50-54
*1. Ricardo Abril, Kissimmee; *2. Julio Lau, Lakeland; 3. Edwin Cruz, Seffner
55-59
*1. Thuan Hoang, Oviedo; *2. Ashton Madray, Homosassa; *3. Walter Rayta, The Villages; *4. Perfecto Ramos, Clearwater
60-64
*1. Alan Millett, Ocala; *2. William Lee, Orlando; *3. William Mogensen, The Villages; *4. Serge Bouvier, The Villages
65-69
*1. Neville Brabrook, Altamonte Springs; *2. James Wang, Trinity; *3. Bard Brenner, Sunny Isles Beach; *4. David Alverson, Port Charlotte
70-74
*1. Theodore Ostrowski, Largo; *2. Simon Chang, Oldsmar; *3. Frank Valliant, Leesburg; *4. Michael Rusaw, The Villages
75-79
*1. Richard Moreau, Largo; *2. John Shultz, Inverness; *3. Jim Weisbecker, The Villages; *4. Leszek Filipowicz, Bradenton
80-84
*1. James Richling, Port St. Lucie; * 2. Robert Johnson, Sun City Center; * 3. Joe Cincotta, Myakka City; *4. Bill Hubner, Melbourne
85-89
*1. Stanley Wojdylo, Ocala; *2. Frank Ustik, Jr., Ocklawaha
Men’s DoublesÂ
50-54
*1. Ricardo Abril, Kissimmee & William Lee, Orlando
55-59
*1. Ashton Madray, Homosassa & James Wang, Trinity; *2. Walter Rayta & Serge Bouvier, The Villages; *3. Jim Curran & J. Cornel West, The Villages
60-64
*1. Alan Millett, Ocala & Frank Valliant, Leesburg; *2. Ed Curran, Clearwater & John Reynolds, Palm Harbor; *3. William Mogensen & Stuart Lesser, The Villages; *4. Ed Foster & David Alverson, Port Charlotte
65-69
*1. Ken Riggs & Michael Rusaw, The Villages; *2. Robert Corrado, Clermont & Ransom Richards, Winter Haven; *3. Robert Geremia & Bud Stout, The Villages; * 4. Stuart Whitney & Jerry Caputo, The Villages
70-74
*1. Theodore Ostrowski & Richard Moreau, Largo; * 2. Jose Borges, Spring Hill & Ray Look, Dunedin; *3(FLA). Thomas Manning, Summerfield & Danny Nail, Cocoa Beach; *3(INT); Jim Nason, North Port & John Porter, Punta Gorda
75-79
*1. Deane Chickering, The Villages & John Shultz, Inverness; *2. Robert Emmons, Ocala & Al Palumbo, Clearwater; *3. David O’Dwyer & Henry Urbanski, The Villages; *4. Albert Blatt & Robert Gingras, Pembroke Pines
80-84
*1. Joe Cincotta, Myakka City & Robert Johnson, Sun City Center; *2. Bill Hubner, Melbourne & Henry Tiedeberg, Ocala
85-89
*1. Frank Ustik, Jr. Ocklawha & Stanley Wojdylo, Ocala
Women’s Singles
50-54
*1. Patricia Benitez , Kissimmee; *2. Hisae Senko, Kissimmee; *3. Veronica Lakatos, Lauderhill
55-59
*1. Cathleen Marquis, The Villages; *2. Debra Curtis, The Villages
60-64
*1. Joan Ruggiero, Jacksonville; *2. Deb Harrison, The Villages; *3. Mardee Goldberg, The Villages; 4. Nancy Dorsey, Brooksville
65-69
*1. Hyea-yeon Churchill, Ocala; *2. Geraldine Lesser, The Villages; *3. Fran Munoz, Kissimee; *4. Janet Irish, Tampa
70-74
*1. Danuta Andrzejewska, Pembroke Pines; *2. Suzanna Sanders, Pembroke Pines; *3. Naheed Williams, Redington Shores; *4. Carolyn Adams, Dunedin
75-79
*1. Essie Faria, North Miami; *2. Jan Cline, Sun City Center; *3. Margo Lindsay, Clearwater; *4. Louella McAloose, Bonita Springs
80-84
*1(INT). Phyllis Hughes, Urbana, IL: *1(FLA). Jacqueline Miller, The Villages; *2. Sadako Tobias, Ocala; *3. Audrey Columbia, Sun City Center
85-89
*1. Prudence Arnold, The Villages; *2. Ruth Loewy, Pembroke Pines; *3. Marie Jo Kuhn, Sun City Center; *4. Doris Glass, Sun City Center
Women’s Doubles
50-54
*1. Patricia Benitez & Hisae Senko, Kissimmee
55-59
*1. Debra Curtis & Cathleen Marquis, The Villages
60-64
*1. Mardee Goldberg & Deb Harrison, The Villages; *2. Joan Ruggiero & Fran Munoz, Kissimmee; *3. Charlene Jaeger & Geraldine Lesser, The Villages; *4. Nancy Dorsey, Brooksville & Carol Riggs, The Villages
65-69
*1. Anita Lam, Winter Park & Hyae-yeon Churchill, Ocala; * 2. Janet Mott & Mary Butts, The Villages; *3. Nancy Stout & Patricia MacAnany, The Villages; *4. Beverely Booth & Barbara Center, Tallahassee
70-74
*1. Danuta Andrzejewska & Suzanna Sanders, Pembroke Pines; *2. Naheed Williams, Redington Shores & Carolyn Adams, Dunedin; *3. Jennie Morris, Largo & Betty Hubner, Melbourne; * 4. Kate Aiello & Sherri Bernhoft, The Villages
75-79
*1. Jan Cline and Aubrey Columbia, Sun City Center; *2. Margo Lindsay, Clearwater & Sadako Tobiass, Ocala; *3. Essie Faria, North Miami & Louella McAloose, Bonita Springs; *4. Jan Trimble & Jacqueline Miller, The Villages
80-84
*1. Leurene Hildenbrand, Pinellas Park & Phyllis Hughes, Urbana, IL
Mixed Doubles
50-54
*1. Ricardo Abril & Patricia Benitez, Kissimmee; *2. Hisae Senko, Kissimmee &Â William Lee, Orlando; *3. Edwin Cruz, Seffner & Liselotte Gade
55-59
*1. Ashton Madray, Homosassa & Fran Munoz, Kissimmee; 2. Walter Rayta & Debra Curtis, The Villages
60-64
1. Joan Ruggiero, Jacksonville & Alan Millett, Ocala; *2. Mardee Goldberg & William Mogensen, The Villages; *3. Deb Harrison & Michael Rusaw, The Villages; *4. Charlene Jaeger & J. Cornel West, The Villages
65-69
*1. Geraldine & Stuart Lesser, The Villages; *2. Hyae-yeon Churchill & David Brooks, Ocala; *3. Bard Brenner, Sunny Isles Beach & Essie Faria, North Miami; *4. Jerry Caputo & Mary Butts, The Villages
70-74
*1. Danuta Andrzejewska & Robert Gingras, Pembroke Pines; *2. Suzanna Sanders & Albert Blatt, Pembroke Pines; *3. Naheed Williams, Redington Shores & Simon Chang, Oldsmar; *4. Raymond Look, Dunedin & Phyllis Hughes, Urbana, IL
75-79
*1. Margo Lindsay & Al Palumbo, Clearwater; *2. Jan Cline, Sun City Center & Joe Cincotta, Myakka City; *3. Bobbie Olson & Deane Chickering, The Villages
80-84
1. Audrey Columbia & Robert Johnson, Sun City Center